PROF. DR. HAYDAR BAŞ | RESMİ WEB SAYFASI

Soykırım bahane


Soykırım bahane

Girmek için sayısız tavizi verdiğimiz Avrupa Birliği'nin (AB) parlamentosunda defaatle kabul edilen soykırım, şimdi de Almanya'dan "evet, soykırım yapılmıştır" onayını aldı.
Herhalde Almanya gibi 1. Dünya Savaşı'nda bizimle müttefik olan, NATO'da ortak hareket ettiğimiz, IŞİD'e karşı beraber direndiğimiz ve AB ile aramızda bir köprü mesabesindeki ülkenin arkadan vuruşu en az stratejik ortak ABD'nin 41 eyaletinde tasarının yasalaşması kadar bizleri derinden etkilemiştir.
Ancak siyasi menfaatler gereği nasıl Birleşik Devletler'e tavır koyamadıysak, Almanya'ya da pek ses çıkaramadık. Hatta TBMM'de grubu bulunan dört parti birleşerek ortak bir kınama metni dahi yayınlayamadı.
Bazıları Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir'in soykırım tasarısının kabulü için verdiği gayretleri kınasa da henüz kendi içinde böyle bir tarihi yalana karşı birliğini temin edememiş Türkiye'de kimsenin gurbetteki bir Türk'ü eleştirmeye hakkı yoktur.
Siz hem gurbetteki vatandaşlarınıza 'entegre olun' diye nasihatte bulunacaksınız; hem ülkenizdeki milli meseleleri siyaset üstü tutmayı beceremeyeceksiniz, ondan sonra da verilen tavra eleştiri getireceksiniz.
Tali meselelerle gündemi meşgul etmek esasen işin mahiyetinden uzak olmanın göstergesi…
Bugün Ermeni soykırımı yalanını 25'i aşkın ülke meclisinden geçirerek kabul etti.
Böyle bir tarihi vakanın olmadığı bilindiği halde yapılmak istenen Müslüman Türkiye'ye karşı bir tavır birliğidir. Asırlarca İslam'ın sancaktarlığını yapmış Türkler, ne Avrupa'ya entegre olabilirler, ne de Avrupa onları sindirebilir.
Bir uyuşmazlıktan bahsedilecekse, bu kan uyuşmazlığı olmayıp inanç temelli bir uyuşmazlıktır. Hıristiyan birliği olan AB'ye de bu sebeple giremiyoruz.
Yapmadığımız bir soykırımı da aynı sebeple bile bile 'vardır' diye kabul ediyorlar.
Cenab-ı Hak, Bakara suresinin 120. ayetinde, "Siz onlardan olmadıkça Yahudi ve Hıristiyanlar sizden razı olmazlar" buyuruyor.
Temel mesele budur.
Esasen Batı'nın soykırım olarak değerlendirdiği konuda inanç soykırımıdır.
Anadolu topraklarına Hacı Bektaş-ı Veli ile gelen Alperenler, burada bulunan Keldani, Yezdani, Süryani, Ermeni vs. etnik kimlikleri Müslüman-Türk yapmıştır.
Batı eğer soykırım diyorsa kastettiği bu inanç değişimidir.
Yoksa ne sığınmacıları yollarız tehdidiyle, ne ülkedeki 4 milyon Türk'ün varlığının lafını etmekle, ne karikatür krizi sonrasındaki tavırlarla, ne "asıl AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var" çıkışlarıyla AB siyasetini etkileyemezsiniz…
Cenab-ı Hak, Maide suresinin 51. ayetinde boşuna, "Ey iman edenler! Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin! Onlar birbirlerinin dostlarıdır. Sizden kim onları dost edinirse o da onlardandır" buyurmamıştır.


Whatsapp ile ulaşın Whatsapp ile ulaşın