PROF. DR. HAYDAR BAŞ | RESMİ WEB SAYFASI

Rusya, soykırım ve Türkiye


Rusya, soykırım ve Türkiye

Rusya, soykırım ve Türkiye

Türkiye'deki siyaset hakikaten enteresan…
Seçim arifesinde Ak Partisi, "Tek vatan, tek bayrak için" sloganını kullanırken, diğer yandan federatif yapının önünü açacak düzenlemeleri, başkanlık sistemine geçişi gündem ediyor.
Sistem sıkıntısı yokken, varmış gibi gösteriyor.
Diğer yandan, 1915 olaylarını yani olmamış bir olayı var kabul eden ülkelere karşı da gerekli tavrı göstermiyoruz. Eleştiriden öteye gidemeyen çıkışlarla tarihimizi karalamaya çalışanların işini kolaylaştırıyoruz.
Ermenilere soykırım yapmadığımıza dair binlerce belge arşivlerde mevcutken, bunları kullanmayarak, sadece 'biz yaptık' demek, karşı tarafın 'soykırım' dedi, demedi şeklinde ağzına bakmak siyaset mi oluyor?
Stratejik ortak ABD adına konuşan Obama'nın, soykırım ifadesini kullanmaması bizim için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.
Türkiye Rusya ilişkileri dikkate alındığında Putin'in soykırım dememesi beklenirdi.
Bazı çevreler Rusya'nın da soykırımı kabul ettiği yönünde haber yapsa da işin aslını Putin'in sözcüsü Peskov'un ifadelerinde verelim.
Peskov, "Başkan Putin'in ağzından Erivan'da soykırım ifadesi tek bir sefer çıktı. O da BM tarafından zamanında kabul edilen Soykırım Bildirgesi'yle ilgili. Onun dışında Putin 1915 olayları hakkında soykırım tanımı yapmadı" dedi.
Putin'in dikkatle seçtiği kelimeler, özellikle Suriye'ye yaptığı destek sonrasında İslam aleminde kazandığı güveni yitirmemek adınadır. Aslında Türkiye'den beklenilen bu siyaseti bugün Rusya Lideri devam ettirmektedir.
Suriye'ye yönelik saldırıda Esad'ın "Türkiye yardım ediyor" çıkışı devlet yetkililerince yalanlanmamıştır.
Batı destekli isyancıların asıl amacının Suriye Alevilerinin merkezi olan Lazkiye olduğu ve eğer böyle bir saldırıya maruz kalınırsa Rusya'nın ve İran'ın isyancılara karşı yer alacağı gelen haberler arasında.
Türkiye ise maalesef Hıristiyan Batı'nın safındaki yerini koruyor. 


Whatsapp ile ulaşın Whatsapp ile ulaşın