PROF. DR. HAYDAR BAŞ | RESMİ WEB SAYFASI

Bakan Yıldız kimin tarafı?


Bakan Yıldız kimin tarafı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yozgat'ta yaptığı konuşmada, 'asgari ücreti 5 bin TL yapma' projemizi eleştirmiş. Hatta "Kimin parasını kime nasıl dağıtıyorsun" diye bize soru yöneltmişler ve eklemişler, eğer böyle bir ücret verilecekse önce biz veririz.
Tabii Kaynaklar Bakanı olarak "5 bin TL asgari ücret projemiz" elbette en fazla kendilerini rahatsız etmiştir.
Zira 5 bin TL'nin kaynaklarından birisi, değeri 3 katrilyon doları aşan maden rezervlerimiz ki bu konu Sayın Yıldız'ın sahasıdır.
Maden göçüklerinde can veren evlatlarımızın ailelerine takındığı ilgisiz tavrı, asgari ücretlilere de gösteren Sayın Yıldız da çok iyi bilmektedir ki, bize yani millete ait olan yer altı kaynaklarımız yabancı şirketlere maden ruhsatları ile peşkeş çekilmektedir.
Rio Tinto, Normandy, El Dorado Gold, Anatolia Minerals, HP Madencilik, Knauf, Cominco, Yamas, Tüprag, Geomar, Omya, Koza Grubu ve Çalık Grubu millete ait olan madenleri çıkararak yurt dışında işleyen firmalar...
İkisi hariç bu yabancı firmalara ruhsatı Sayın Yıldız'ın hükümeti vermiştir.
Haliyle siz bu hakikati bildiğiniz için 'verilecek olsa biz veririz' dersiniz.
"Bağımsız Türkiye Partisi olarak bizim koltuk uğruna kapalı kapılar ardında verdiğimiz bir vaat olmadığı için yabancı şirketlerin elindeki ruhsatları geri alacağız, maden rezervlerimizi milletimiz lehine kullanacağız" diyebiliriz. Siz bunu diyemezsiniz.
Bağımsız Türkiye Partisi olarak biz, "GSMH'nin karşılığı parayı senyorajla devreye koyacağız, senyoraj geliri kaynak olacak" deriz, borcu borçla kapatmaktan başka bir ekonomi bilmediğiniz için siz bunu da diyemezsiniz.
Bağımsız Türkiye Partisi olarak biz, "Kaynak olan vergileri düşüreceğiz" diyebilirken, tek kaynağı vergiler, zamlar ve cezalar yani milletten alınan para gören sizler elbette 5 bin TL verilemez, diyeceksiniz.
Uygulayacağımız ekonomi modeli olan Milli Ekonomi Modeli bugün fiilen Rusya'da, BRICS ülkelerinde, 120'yi aşkın ülkede hayata geçmişken, sizin anlamadığınız bir konuda getirdiğiniz ekonomi eleştirisi aslında bizi pek de fazla ilgilendirmiyor.
Bendeniz 14 sene Bakü Devlet Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptım ve ders verdim. Sizin gibi bakan olmuş, valilik, kaymakamlık yapmış talebeler yetiştirdim. Talebelerime bir konuyu bir bilemedin iki kere anlatırdım, anlarlardı.
"Sizlere 13 yıldır anlatıyorum, kapitalist sistemle Türkiye battı, gelin dünyanın yeni ekonomi modeli olarak benimsediği Milli Ekonomi Modeli tezime geçelim, ben size danışman olayım, ülkeyi kurtaralım" teklifinde bulunuyorum, anlamıyorsunuz.
Öyleyse size bir kez daha MEM'deki kaynaklarımızı sıralayalım:
* GSMH'nin karşılığı 2 trilyon TL
* Yer altı kaynaklarımız 3 katrilyon doların belli bir bölümü karşılığı 2 trilyon dolar senyoraj geliri
* Enerji kaynaklarımız 200 milyar TL
* Vergiler 500 milyar TL
Toplam 8 trilyon 100 milyar TL kaynağımız var.
Mutlaka bilirsiniz ama hatırlatalım, Türkiye bor madeninde dünyada birinci, altın rezervinde ikinci sıradadır.
Sizin sıkıntınız, kaynak olmaması değil de, okyanus ötesine verilen sözlerin gereği bu kaynağı millete veremeyecek olmanızda…
Yoksa ülkeyi bu hale getirir miydiniz?
Yoksa cari açığın 42 milyar dolar, dış ticaret açığının 82 milyar dolar, bütçe açığının 2014'te 22 milyar TL'ye baliğ olduğu berbat bir ekonomide, ekonomi tezi dünyaya mal olmuş bana ekonomi eleştirisi yapmaya kalkışır mıydınız?
Büyükler, 'söz gümüşse sukut altındır' demişler…
Bakan olan zat-ı alinizle bildiğinizi zannettiğiniz ekonomiyi istediğiniz kanalda tartışabiliriz.


Whatsapp ile ulaşın Whatsapp ile ulaşın