PROF. DR. HAYDAR BAŞ | RESMİ WEB SAYFASI

Amerika ya da Kore…


Amerika ya da Kore…

Dünya devletleri ne çekiyorsa kabiliyetsiz, geleceği göremeyen ve en önemlisi ihtiraslarını ülke ve halk yararına olana tercih eden iktidarlardan çekiyor…
Amerikan halkı da aynı dertten muzdarip…
"Trump başarılı bir işadamı olabilir ancak ülke yönetimi konusunda hiçbir tecrübeye sahip değil" yorumları günden güne artıyor.
Seçimlerdeki Rusya parmağıyla alakalı net bir savunma ortaya koyamaması da elini kolunu bağlıyor.
Buna bir de Yahudi lobisinin ve Pentagon'un üzerindeki baskılarını eklerseniz, Trump'ın önümüzdeki günleri çok sıkıntılı geçeceğe benziyor.
Cuma günü, Virginia eyaletinde olağanüstü hal ilanına kadar giden ırkçı gösterilerde Ku Klux Klan örgütünü hatırlatan meşaleler taşıyan protestocular, "Yahudiler yerimize geçemeyecek", "kan ve toprak" sloganları atmıştı.
Trump, "Bu sorun ülkemizde uzun zamandan beri yaşanıyor. Sadece Donald Trump ya da Barack Obama dönemine ait değil" diyerek kötü yönetimine yandaş aramaya başladı bile…
İdareden yoksun Trump'ın başı şimdi de Kuzey Kore ile dertte.
ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki üssü olan Guam Adası'nda 6 bin askeri
bulunuyor.
Trump'ın ülkesindeki imajını tazelemek için aylardır tehdit söylemleriyle yüklendiği Kuzey Kore, Guam açıklarına nükleer bir füze atmak için çalıştıklarını ilan etti.
Son 11 yılda 6 nükleer deneme gerçekleştiren Kuzey Kore, bunu yapabilir ya da yapamaz ancak ABD Başkanı sadece konuşma üslubu sebebiyle bile halkını tehlikeye atmış durumda…
Ne diyelim çivi çiviyi sökermiş.
İlk defa Amerikan toprağı tehdit altında…
3.5 milyon Kuzey Koreli, Birleşik Devletler'le savaşacak orduda yer almak için hazır bekliyor. Japonya'da savaş endişesi ile sığınaklar hazırlanırken, Rusya sınır güvenliğini arttırmaya başladı bile.
Silah devlerini sevindiren savaş gelişmeleri esasen insanlığı yok ediyor.
Malum İkinci Dünya Savaşını bitiren Hiroşima ve Nagazaki bombalarının etkisi halen silinmiş değil.
İki ülke arasında her an vuku bulacak ve menzilinin 11 bin kilometre olacağından bahsedilen füzenin atılması inanın Japonya'dakinden daha büyük bir facia demek… Üstelik menzilin içine İncirlik'teki Amerikan Üssü de giriyor!
İsrail'in Filistin zulmüne sessiz kalan,
Irak'ta namusu kirletilen kadınların çığlığını duymayan,
Afgan dağlarında Bin Ladin'i ararken ölen masumları hiçe sayan,
Yemen'deki, Myanmar'daki Müslüman katliamını görmeyen, duymayan Birleşmiş Milletler, ABD'nin adı geçince hemen yaptırımları arttırma kararı aldı bile…
İki kişinin inadı bakalım kaç cana mal olacak?


Whatsapp ile ulaşın Whatsapp ile ulaşın