PROF. DR. HAYDAR BAŞ | RESMİ WEB SAYFASI

Yavru ya da kardeş


Yavru ya da kardeş

Yavru ya da kardeş


Her fırsatta milli iradeyle gelen ilk cumhurbaşkanı olmakla övünen; milli iradeye saygısı sonsuz görünen Sayın Erdoğan, yüzde 60 oranında bir milli iradeyle seçilen KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın sözlerine sert tepki gösterdi. Akıncı'nın "Yavru değil, kardeş vatan olmak istiyoruz" talebine Cumhurbaşkanı'ndan 'yavruysan yavruluğunu bil' çıkışı geldi.
Reis-i cumhur olmasından sonra da aktif siyasetin içinde gördüğümüz Erdoğan'ın bu sözleri başbakanlığı döneminden beri izlenen 'dışlanmış Kıbrıs' siyasetine terstir. Zira, AB'ye üyelik uğruna Kıbrıs Rum kesimi ile birleşmeyi kabul eden Kıbrıs Türklerine hiçbir müdahalede bulunulmamış, Ada'da işgalci ilan edilen Türk askerinin konumu uluslararası arenada ülkemizce savunulmamış, Kıbrıs Türklerinin ambargolardan kurtularak dünya ticaretine dahil olmaları yönünde bir gayret sarf edilmemiş, en önemlisi şehit vererek ilan edilen bağımsızlığın diğer milletlerce tanınması yönünde adım atılmamıştır.
Hal böyleyken, kaderine terk edilen Kıbrıs Türklerinin bizi 'baba' olarak kabul etmemesi gayet tabidir.
Yavru veya kardeş sıfatlarını taşımaktan ziyade önemli olan sahip çıkmaktır.
Cumhuriyet tarihinin son kazanımı Kıbrıs adası, Akdeniz'de büyük bir üs olarak bize ait kalmalıdır.
Ege Denizi'ndeki adalarımızın Yunanistan tarafından işgal edilmesine engel olamadığı iddia edilen Türkiye, bize ait olan ve Türklerin yaşadığı bu adayı kaybetmemelidir.
Erdoğan'ın Kıbrıs çıkışı, İsrail'e karşı sergilediği 'one minute'i hatırlatıyor. İsrail'le her türlü anlaşmayı imzalayanlar, milletin huzurunda şimdi rol yapmıyorlar mı?
Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün bir araştırmasına göre, her 10 Türk'ten 7'si ülkede yolsuzluğun arttığına inanıyor.
Ülkemizdeki resmi işsizlerin sayısı 3.2 milyonu geçmiş durumda.
TÜSİAD, Türk Lirası'nın değer kaybında ilk defa hükümetin etkisi var mı acaba diye sordu.
Yargının zirvesinden ise 'kuvvetler ayrılığı' ilkesine destek geldi.
Bunlar Ak Partisi'ne karşı oluşan tepkiler…
Milli Ekonomi Modeli (MEM) eksenli projelerimizin çalınmasıyla şekillenen bir seçim atmosferinde Ak Partisi'nin adı bile geçmiyor.
İlk defa Meclis dışından bir partinin şekillendirdiği bir seçim süreci yaşıyoruz.
Haydi hayırlısı...


Whatsapp ile ulaşın Whatsapp ile ulaşın