PROF. DR. HAYDAR BAŞ | RESMİ WEB SAYFASI

Ramazana yakışmayan manzaralar


Ramazana yakışmayan manzaralar

Oruç ve diğer ibadetlerle Allah'a yaklaşmaya vesile Ramazan ayındayız.
Ancak Türk toplumu bu mübarek ayda dahi cinayet haberleriyle sarsılacak derecede değişti.
Hele hele toplumumuzun kanayan yarası kadın cinayetlerini bu günlerde dahi duymak bizleri çok üzüyor. Geçtiğimiz günlerde Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde öldürülen 18 yaşındaki Cansu Kaya'nın ardından kadınlarımız ve sivil toplum örgütleri yine sokaklarda bu konuya dikkat çektiler.
Adana'da Kadın Platformu, Eskişehir'de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu geniş katılımlı gösteriler yaptı. Kanunların daha doğrusu cezaların yetersiz kalmasından yakınıyorlar. Bu doğrudur. Ancak kadına, insana yaşam hakkını çok görenlere asıl verilmesi gereken, unuttuğumuz Allah inancıdır.
Düşününüz, Rabbimiz kim?
Eğer O'nu her an hatırlıyorsanız, bilin o Allah'tır. Eğer bazen unutuyorsak, unuttuğumuz an, ya dünya, ya servet, ya nefis, ya şeytan Rabbimizin yerine geçiyordur.
Rabbimiz Allah'tır. O halde her an onunla olmak gayesiyle yaşamalıyız. Bugün bu ölçü yitirilmiştir.
Kitabımız hangi kitap?
Kur'an-ı Kerim'in indiği mübarek ay içerisindeyiz. Kur'an-ı Kerim, her zaman ve her mekanda gerek içini, gerek dışını düzeltmede, Allah'ını bulmada sana rehber olan ilahi programdır, projedir.
Aldığın ve verdiğin her nefeste, her işimizi ona göre programlarsak korkmayalım.
Yaşadığımız hayatta her şey tersine döndü. Mülkün Sahibi hiçe sayılıyor, O'nun Kitabı okunmuyor, emirlerine, haram ve helal kıldıklarına dikkat eden kalmadı.
Peygamber Efendimiz, "Ben size iki emanet bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarıldıkça asla delalete düşmezsiniz. Bunlar Allah'ın Kitabı ve Benim Ehl-i Beyt'imdir" buyuruyor.
Bütün peygamberlere gelen din İslam'dır. "Allah katında tek din İslam'dır" buyurulur Al-i İmran 19. ayeti kerimede. Gayemiz Allah'a varmak ise bunun yolu İslam'ı yaşamakla olacaktır!
Ramazana mahsus bir namaz olan teravihlerin kılındığı camiler bomboş, oruç ayında 24 saat açığız yazan lokantalar çoğaldı, oruç tutanlar bir elin parmakları kadar az.
Toplumumuz İslam'dan, onun kurallarından, helalden ve haramdan uzaklaştıkça insanca yaşamayı da bırakacaktır.
Cinayet, gasp, tecavüz, yaralama, hırsızlık, fuhuş vesaire şikayetler artacaktır.
Dua edelim, idrak ettiğimiz mübarek günler, Allah'a hakkıyla kul olma yoluna gireceğimiz, toplum olarak günahlardan sıyrılıp, istikamet belirleyeceğimiz bir vesile olsun.
Yoksa ne kadın cinayetleri biter, ne diğer kötülükler…


Whatsapp ile ulaşın Whatsapp ile ulaşın