PROF. DR. HAYDAR BAŞ | RESMİ WEB SAYFASI

Koalisyon görüşmeleri


Koalisyon görüşmeleri

Türkiye'de 16 yıl sonra ilk defa hükümet kurulması için koalisyon görüşmeleri gerçekleştiriliyor.
Seçim sathında anayasal ilkeleri çiğneyerek meydanlarda AK Partisi'ne üstü kapalı destek isteyen Cumhurbaşkanı, şimdi de koalisyon görüşmelerine müdahil.
Erdoğan, "Bugün Türkiye'nin geçmişini tartışan değil, mevcut sorunların çözümü ve geleceğin inşası konusunda irade ortaya koyacak bir koalisyon hükümetine ihtiyaç var" dedi.
Yine Erdoğan, "Millet siyasetçilerden, partilerden hizmet bekliyor. Şayet buna imkan yoksa yeniden millete gidilmelidir" şeklinde erken seçim ihtimalini de işaret etti.
Davutoğlu, Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine, Türkiye'nin hükümetsiz bir dakikaya dahi tahammül göstermeyeceğini, bir an önce güçlü ve sağlam bir hükümetin, karşılıklı güvene dayalı güçlü hükümetin kurulmasını arzu etiğini ifade etti.
CHP'den Sayın Koç ise "Türkiye'nin güçlü bir hükümet profiliyle önümüzdeki yılları göğüslemesi gereğinin altı her iki tarafça da çizildi. Ortak çalışma noktalarının tespitine dönük niyet ortaya kondu" şeklinde açıklamada bulundu.
Koalisyon görüşmeleri, güven temelli söylemler ile başladı.
Bakalım Sayın Kılıçdaroğlu'nun "14 ilkemiz düşünüldüğünde koalisyon olasılığını düşük görüyorum" sözleri hatırlanacak mı?
Biz güvenden üniter yapının korunduğu ve ülke bütünlüğünün teminat altına alındığı bir huzuru anlıyoruz ya da kırmızı çizgileri muhafaza edilen, birliğin tesis edildiği bir devlet anlayışını düşünüyoruz.
Koalisyonun temelini oluşturan güven ilkesi, yok eğer 'eski defterleri açmayın' manasında bir güvence ise böyle bir koalisyonun devlete ve millete bir yararı olmayacaktır.


Whatsapp ile ulaşın Whatsapp ile ulaşın