PROF. DR. HAYDAR BAŞ | RESMİ WEB SAYFASI

İnsani mi?


İnsani mi?

Dünya İnsani Zirvesi, İstanbul'da gerçekleştirildi.
100'den fazla ülkenin katıldığı zirvede savaşlar, açlık, kuraklık, doğal afetler gibi insanlığın çözüm bekleyen sorunları konuşuldu, pek çoğunun müsebbibi olan ülke temsilcilerince…
İnsani bir zirvede, insan haklarını hiçe sayanlar, hatta insanın en temel hakkı olan yaşam hakkını elinden alanlar sahne alıyor ne yazık ki…
Ve kimse de konuştuklarınızın sebebi sizsiniz diyemiyor, demiyor.
Son 10 yıllık karneye bakılsa, evrensel beyannamelere veya insan hakları bildirilerine rağmen esasen insanlıktan ne kadar uzaklaşıldığı görülecektir.
Bugün dünya genelinde 130 milyon kişi kriz içerisinde yaşıyor.
Suriye'de 5 yılda 450 bin can hayatını kaybetti
6 milyon Suriyeli mülteci konumunda.
Dünya genelinde 60 milyonunu çocukların ve gençlerin oluşturduğu 200 milyon insan yardıma muhtaç halde yaşam savaşı vermekte.
193 üyesi olan BM bunların hangisine gerçek manada dur demiştir?
Savaşların müsebbibi olanlar, savaşların yıkıcı etkilerinden bahsettiler zirvede. Dünya genelinde 150 noktada savaş, çatışma ve terör var bugün.
Haklara ve kaynaklara erişim yüzyılı diyebileceğimiz yaşadığımız çağ; maalesef demokrasi ve insan hakları kılıfı ile güçlünün zayıfı yok ettiği ve kimsenin dur demediği bir dönemdir.
Özellikle İslam coğrafyası üzerinden devam eden savaşlar lafı edildiğinde akıllara Gazze yi, Keşmir'i, Doğu Türkistan'ı, Irak'ı, Mısır'ı, Arakan'ı, Afganistan'ı, Suriye'yi getirmektedir.
Siz hem her şeyin sebebi olacaksınız, hem de olanı eleştirmek için bir araya geleceksiniz!
Samimiyetten, şefkatten, merhametten, liderlikten uzak ama sömürücü kapitalizmin doğasına uygun bir yaklaşım…
Türkiye, AB ülkeleri içinde vizesiz seyahat hakkı için kabul ettiği mültecileri geri kabul anlaşması ve Suriye'den kaçanlara yaptığı yardımlar ile takdir edildi zirvede.
AB ülkelerinin veya ABD'nin yapmadığını yapmakla onlardan takdir almak acaba bize nelere mal olmaktadır?
2014 yılına ait küresel yardım raporuna göre Türkiye, 1.6 milyar dolar insani yardım yapmıştır.
2015 resmi rakamlarına göre, bütçe açığı 22.6 milyar TL olan ülkemiz, asgari ücretliye bir lira zammı düşünürken yani kendi insanına veremezken, hangi insana insani yardım yapmaktadır?
Adı uluslararası terör örgütleriyle anılan ülkemiz inanın, insani yardıma ve saygınlığa herkesten daha muhtaçtır.


Whatsapp ile ulaşın Whatsapp ile ulaşın