PROF. DR. HAYDAR BAŞ | RESMİ WEB SAYFASI

Din edebiyatı bu sefer işe yaramaz


Din edebiyatı bu sefer işe yaramaz

Seçimlere 16 gün kaldı. 7 Haziran seçimi bizce Kurtuluş Savaşı'na denk bir hareket olacaktır.
Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar, hiçbir siyasinin cesaret edemediği ölçüde kuruluş değerlerimizin yıprandığı bir süreci yaşıyoruz.
Bir tarafta Türklük, bayrağımız, üniter yapı, milli bayramları anma törenleri dahi tartışmaya açılırken; diğer yanda rüşvet ve yolsuzluktan kendini aklamayanlar yine oy istiyorlar.
Bu seçimin ayrı bir özelliği daha var.
Anayasaya aykırı olmasına rağmen, tarafsızlık yeminini unutarak, yüzde 50'nin oyu ile geldim gerekçesiyle ve devletin parasını kullandığını saklamadan meydanlarda konuşan cumhurbaşkanı, aktif siyasetin içinde…
Kimsenin sesi çıkmıyor.
Seçim meydanları bizim projelerimiz ile şekilleniyor. Diğer partiler BTP'den alıntılarla veremeyeceklerini kendileri de bilmelerine rağmen, vaat üzerine vaatte bulunuyorlar.
Bir yandan asgari ücret yarışı devam ederken, diğer tarafta her dönemin ve her seçimin gündemi inanç edebiyatı bazılarının dilinden düşmüyor.
Başörtüsü konusu bu edebiyatın ilk başlığı.
Ak Partisi 2002'de iktidara geldiğinden bu yana meseleyi bir seçim yatırımı olarak kullanmıştır. Anayasamıza göre yasak kapsamında yer almadığı için yönetmelikle düzeltilebilecek başörtüsü mevzuu, "yaptırmıyorlar" bahanesi ile uzayıp gitmiştir.
Bugün ise başörtüsü meselesini biz çözdük diyenlerin yaptığı, meseleyi tam olarak halletmeyip devamlı gündem ederek kutuplaşmayı arttırmaktır.
Siz yüzde 98'i Müslüman olan bir toplumda misyonerliği devlet politikası ile sürdüreceksiniz, azınlıklara Müslümanlardan çok hak tanıyacaksınız, mahalle aralarında bile kilise açılmasına göz yumup, cemevlerini ibadethane dahi kabul etmeyeceksiniz, sıra başörtüsüne gelince "yaptırmıyorlar" deyip işin içinden çıkacaksınız.
Meydanlarda Kuran göstererek halkın inancı üzerinden siyaset yapmaya çalışanlar iyi bilmelidirler ki, bu seçimde din edebiyatı işe yaramayacaktır.
Yaramayacaktır çünkü, İslam'ın haram kıldığı domuz etini serbest bırakan, besmele ile kilise açan, zinayı yasak olmaktan çıkaran, her vatandaşı kredi kartlarına mahkum ederek boğazına kadar faize batıran, haramı helali birbirine karıştıran bir anlayış bugün din edebiyatı ile milleti kandıramaz.


Whatsapp ile ulaşın Whatsapp ile ulaşın